Α Ν Α Γ Ν Ω Σ Τ Η Ρ Ι Ο
-
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης στον πανηγυρίζοντα Ναό της Αγ. Παρασκευής Πικριδίου - Η Α. Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, χοροστάτησε την Παρασκευή, 26η Ιουλίου 2024, στην Θεία Λειτουργία, στον πανηγυρίζοντα Ι. Ν....Πριν από 2 ώρες
-
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες - Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και μετατρέπει ...Πριν από 1 ημέρα
-
Archpriest Dr Georgios Lekkas: FAITH AND LOVE - Faith in Christ is more than simple intellectual certainty about the Divine Hypostasis of the incarnate Son and Logos of God. Intellectual certainty abou...Πριν από 1 εβδομάδα
-
-
Ταξίδι στην Κριμαία | Evge | Homeward (2019) - *Κείμενο του Μανώλη Κρανάκη * Ένα νεαρό αγόρι, ο Αλίμ, φοιτητής δημοσιογραφίας στο πανεπιστήμιο του Κιέβου κάθεται στον διάδρομο ενός νεκροτομείου. Μοιάζ...Πριν από 2 χρόνια
-
-
Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022
π. Παν. Καποδίστρια: Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΤΟΥ "ΤΡΙΤΟΥ ΣΕΙΣΜΟΥ". Γενική θεώρηση της ποιητικής φυσιογνωμίας του Αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου
Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2022
«Ο Ταξιδιώτης» … στα Γρεβενά
Γράφει η ΑΝΘΟΥΛΑ ΔΑΝΙΗΛ
Ο Ταξιδιώτης στα Γρεβενά δεν είναι άλλος από τον Αλέξανδρο Μωραϊτίδη, ο οποίος μάλλον ποτέ δεν πήγε στα Γρεβενά. Από την Σκιάθο που γεννήθηκε στην Αθήνα που εξελίχτηκε στα Γράμματα και μετά στο Άγιο Όρος όπου μόνασε ήταν τα μόνα της ζωής του ταξίδια.
Η ζωή του και η παρουσία του στα Γράμματα έχει τη σημασία της, η οποία όμως επισκιάστηκε από τον Άλλο Αλέξανδρο, τον γνωστό και μοναδικό Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη. Η φράση «ο άλλος Αλέξανδρος» χρησιμοποιείται για να φανεί η σχέση με τον επιφανή εξάδελφο αλλά και η διάκριση από εκείνον.
Παρασκευή 14 Ιανουαρίου 2022
π. Γεωργίου Λέκκα: ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ (νέο ποίημα)
Πήγα μέχρις εκεί όπου τελειώνει ο ωκεανός κι έμεινα
ν’ ακούω τη βοή από τους καταρράκτες του.
Μόνο άμμος, νερό, γλαροπούλια κι εγώ.
Φτιαχτήκαμε από τη φύση του νερού
που παίρνει πάντα τη μορφή εκείνου που θα το δεχτεί.
Προσωρινός κι ο απολογισμός όταν εκεί που τώρα
είμαι ορθός αύριο θα ’ναι πάλι ωκεανός
που δεν μπορεί όμως να βλάψει την ταυτότητά μας
παρά μόνο ν’ αλλάξει την έκταση του μεγέθους της.
Έφερα τη ζωή μου ώς εδώ κι αύριο επιστρέφω στον Ωκεανό.
Koksijde, 12.1.2022
Ο Πρωτοπρεσβύτερος Δρ. Γεώργιος Λέκκας είναι κληρικός της Ιεράς Μητροπόλεως Βελγίου.